Quarter Century Club New Members 2014

Applied Sciences

  • Clarence de Silva, Mechanical Engineering
  • Guy Dumont,¬†Electrical & Computer¬†Engineering
  • Jonathan Fannin, Civil Engineering
  • Sheldon Green, Mechanical Engineering
  • Andre Ivanov, Electrical & Computer Engineering
  • Nicolas Jaeger, Electrical & Computer Engineering
  • Anthony Lau, Chemical & Biological Engineering
  • Victor Leung, Electrical & Computer Engineering
  • John Meech, Mining Engineering

Arts

  • Millie Creighton, Anthropology
  • Sima Godfrey, French, Hispanic & Italian Studies
  • Derek Gregory, Geography
  • Brian Job, Political Science
  • Andre Lamontagne, French, Hispanic & Italian Studies
  • Keith Maillard, Creative Writing
  • Stephen Malloy, Theatre & Film
  • Brian McIlroy, Theatre & Film
  • Vera Micznik, School of Music
  • Joshua Mostow, Asian Studies
  • Christine Rouget, French, Hispanic & Italian Studies
  • Linda Svendsen, Creative Writing

Dentistry

  • Bonnie Craig, Oral Biological & Medical Sciences
  • Rosamund Harrison, Oral Health Sciences
  • Christopher Overall, Oral Biological & Medical Sciences
  • Lewei Zhang, Oral Biological & Medical Sciences

Education

  • Beth Haverkamp, Educational & Counselling Psychology, & Special Education
  • Janet Jamieson, Educational & Counselling Psychology, & Special Education

Forestry

  • David Cohen, Wood Science
  • Valerie LeMay, Forest Resources Management

Law

  • Joel Bakan, Law

Library

  • Hilde Colenbrander, Digital Initiatives
  • Christopher Hives, University Archives

Medicine

  • Catherine Backman, Occupational Science & Occupational Therapy
  • Nevio Cimolai, Pathology & Laboratory Medicine
  • Noelle Davis, General Surgery
  • Richard Finley, Surgery
  • Vincent Ho, Dermatology & Skin Science
  • Frederick Mikelberg, Ophthalmology & Visual Sciences
  • Karim Qayumi, Surgery
  • Adele Sadovnick, Medical Genetics
  • Melinda Suto, Occupational Science & Occupational Therapy
  • Joseph Tsui, Neurology Division
  • Valerie White, Pathology & Laboratory Medicine
  • Hermann Ziltener, Pathology & Laboratory Medicine

Pharmaceutical Sciences

  • Wayne Riggs, Pharmaceutical Sciences
  • Peter Soja, Pharmaceutical Sciences

Sauder School of Business

  • Joy Begley, Sauder School of Business
  • Thomas McCormick, Sauder School of Business

Science

  • Martin Adamson, Zoology
  • Brett Finlay, Michael Smith Laboratories
  • Richard Froese, Mathematics
  • Lee Groat, Earth, Ocean & Atmospheric Sciences
  • Michael Hawkes, Botany
  • Wilfred Jefferies, Michael Smith Laboratories
  • Leah Keshet, Mathematics
  • James Kronstad, Michael Smith Laboratories
  • James Little, Computer Science
  • Kristin Orians, Earth, Ocean & Atmospheric Sciences
  • Dolph Schluter, Zoology
  • Terrance Snutch, Michael Smith Laboratories

Total: 60